لیست بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت 2021-2022

دانشگاع های ترکیه مورد تایید ایران
 1. دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت 2021-2022

یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در خارج کشور مورد تایید بودن دانشگاه محل تحصیلشون در وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هست. به همین دلیل خیلی مهمه که دانشجوها بتوانند قبل از نهایی کردن انتخاب، دانشگاه مورد نظرشون رو در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت پیدا کنند تا بتواند با آسودگی خاطر بیشتری به تحصیل خود بپردازد. در اینجا لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را براتون آماده کردیم

دانشگاه های ترکیه

لازم به ذکر است لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات بهداشت سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و از سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاههای موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید بوده و مدارک صادره طبق ضوابط قابل ارزشیابی می باشد.

اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2021:

1.دانشگاه آنکارا ( Ankara Universit)

دانشگاه آنکارا ( Ankara Universit)

 

2.دانشگاه خصوصی  باشکنت (Başkent University)

دانشگاه خصوصی  باشکنت (Başkent University)

 

3.دانشگاه آتاترک ارزروم ( Ataturk university)

دانشگاه آتاترک ارزروم ( Ataturk university)

 

4.دانشگاه اگه ازمیر (Ege university)

دانشگاه اگه ازمیر (Ege university)

 

5.دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe university)

دانشگاه حاجت تپه

 

6.دکوز ایلول (Dokuz Eylül University)

دکوز ایلول (Dokuz Eylül University)

 

7.دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

 

8.دانشگاه خصوصی کوچ ( Koc University)

دانشگاه خصوصی کوچ ( Koc University)

 

9.دانشگاه قاضی ( Gazi University )

دانشگاه قاضی ( Gazi University )

 

10.دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University )

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University )

 

11.دانشگاه خصوصی باهچه شهیر (Bahçeşehir University)

  دانشگاه خصوصی باهچه شهیر (Bahçeşehir University)

 

12.دانشگاه خصوصی یدی تپه (Yeditepe University)

دانشگاه خصوصی یدی تپه (Yeditepe University)

 

13.دانشگاه مارمارا (Marmara University)

دانشگاه مارمارا (Marmara University)

 

14.دانشگاه ۱۹ مایس(Ondokuz Mayis University)

دانشگاه ۱۹ مایس(Ondokuz Mayis University)

 

15.دانشگاه خصوصی آجه بادام (Acıbadem University)

دانشگاه خصوصی آجه بادام (Acıbadem University)


هزینه تحصیل در ترکیه 2021

دانشگاه های بسیاری در ترکیه وجود دارد که شهریه بسیار کمی می خواهند اما بر مبنای شهریه رایگان عمل نمی کنند. با در نظر گرفتن مبلغی متوسط، شهریه ها می توانند دارای طیفی از $600 تا بیش از $1500 (دلار) باشند. در مورد هزینه های زندگی، با شرایط راحت زندگی، دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که به طور ماهیانه بین $300 تا $400 (دلار) بپردازند. البته دانشجویان بین المللی از طریق دریافت بورس تحصیلی یا کار پاره وقت دانشجویی همزمان با تحصیل می توانند این هزینه را پوشش دهند.

دانشگاه یدی تپه  yeditepe university

دانشگاه یدی تپه  yeditepe university

شهریه دانشگاه های ترکیه 2021

 • مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی: $450 تا $1500 (دلار آمریکا) در هر سال تحصیلی
 • مقطع کارشناسی به زبان ترکی: $240 تا $750 (دلار آمریکا) در هر سال تحصیلی
 • مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: $600 تا $900 (دلار آمریکا) در هر سال تحصیلی
 • مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی: $300 تا $600 (دلار آمریکا) در هر سال تحصیلی

 هزینه زندگی در ترکیه در سال 2021

 • $350 تا $500 (دلار آمریکا) در ماه برای هزینه های زندگی
 • $100 تا $150 (دلار آمریکا) در هر نیم سال تحصیلی برای خرید کتاب ها و هزینه های اداری
 • بین $40 تا $70 (دلار آمریکا) در سال برای بیمه سلامت

شهریه دانشگاه های ترکیه 2021

در جدول زیر فهرستی از 6 تا از دانشگاه های ارزان ترکیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور در سال 2021-2022 ارائه می شود:

دانشگاه شهریه (برحسب دلار آمریکا)
انسیستوی فناوری ازمیر از $2500
دانشگاه اژه از $3000
دانشگاه فنی خاورمیانه از $600
دانشگاه اوسکودار از $3900
دانشگاه چانکایا از $4500
دانشگاه بغازیچی از $500

تفاوت بین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت

هرساله دو لیست مجزا توسط دو نهاد علمی کشور منتشر میشود

۱-لیست وزارت علوم
۲-لیست وزارت بهداشت

حال کدام لیست بدردمان میخورد؟

بستگی به رشته مورد نظرتان دارد ، اگر رشته های خانواده پزشکی و پیراپزشکی را برای تحصیل در خارج انتخاب نموده اید به سراغ آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بروید و اگر متقاضی رشته های مهندسی ، مدیریتی ، هنری هستید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را چک کنید.

در صورتی که دانشگاه خارجی مورد نظر، قبولی و کسب حداقل نمره در آزمون زبان خاصی را معیار و شرط پذیرش قرار دهد، داوطلب ملزم است آن شرط را نیز(علاوه بر موارد فوق) احراز نماید.
در خصوص دوره های تحصیلات تکمیلی و PhD ، زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه ملاک می‌باشد.

نکته : دوره های کالج، پادفک، Pre-Med، Foundation و … که ممکن است برای ورود به برخی رشته ها و یا دانشگاه ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نگردیده و هیچگونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای بهره مندی از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط این وزارت، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره مندی از خدمات مذکور، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زیر که نشان دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌‏باشد را هم ارائه دهند.

مدرک زبان برای کشورهای انگلیسی زبان: مدرک حداقل نمره ۶ برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون TOEFL (60%-78%).

مدرک زبان برای کشورهای روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A2 (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL.

مدرک زبان برای کشور چین: مدرک حداقل نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK .

مدرک زبان برای کشور ترکیه: مدرک سطح B2 آزمون تومر(TÖMER): کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ .

مدرک زبان برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تایید پذیرش دهنده.

برای اطلاع از شرایط و هزینه یادگیری زبان های مورد نیاز برای دانشگاه های خارجی اینجا کلیک کنید

پزشکی ترکیه 2021 :

زمان ثبت نام دانشگاه های ترکیه هر سال بین نیمه اردیبهشت تا نیمه تیر می باشد برای ورود به این دانشگاه ها آزمون  yos  هر ساله برگزار میشود که زبان آزمون دانشگاه ها به زبان های انگلیسی و ترکی برگزار می شود. همچنین بعضی از دانشگاه های ترکیه با استقبال زیاد از آزمون یوس، آزمون را به زبان های عربی و حتی فارسی نیز برگزار میکنند.

چند نکته در مورد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

 1. پس از اینکه متقاضی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده و به ایران برمیگرده مجددا باید مدرک وی مورد ارزشیابی قرار بگیرد . در این مسیر آزمون هایی تعریف شده وجود دارد که این متقاضیان باید در آنها شرکت کند و این مسیر یک سال و در برخی اوقات تا دوسال طول میکشه
 2. افرادی که در رشته های خانواده پزشکی و  در دانشگاه های غیر تایید تحصیل میکنند امکان شرکت در آزمون ارزشیابی را ندارند و مدرک انها ارزشیابی نمیشود. مواظب افراد سودجو در این زمینه باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

از مهمترین دغدغه های دانشجویان بین المللی هزینه دانشگاه پزشکی ترکیه می باشد. همانطور که می دانید در کشور ترکیه دو نوع دانشگاه وجود دارد:

 1. دانشگاه دولتی که زبان تدریس در آن ترکی است
 2. دانشگاه خصوصی که زبان تدریس در آن انگلیسی می باشد.

هزینه دانشگاه پزشکی ترکیه در این دو نوع دانشگاه بسیار تفاوت دارد. تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی سالانه بین 240 الی 1,500 دلار است که نسبتا رایگان محسوب می شود اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی سالانه بین 10 الی 25 هزار دلار می باشد. طبیعتا قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی بسیار سخت می باشد و رقابت شدیدی بین دانشجویان جهت این امر وجود دارد. دانشجویان بین المللی برای صرفه جویی در هزینه دانشگاه پزشکی ترکیه می توانند با شرکت و قبولی در آزمون YOS در دانشگاه های دولتی ترکیه مشغول به تحصیل شوند. در واقع هزینه مناسب تحصیل در این کشور بسیاری از متقاضیان را به تحصیل پزشکی در ترکیه ترغیب کرده است. اما فقط کشور ترکیه نیست که این شرایط مناسب را دارد و امکان تحصیل رایگان در کشورهای دیگری مانند: اتریش، آلمان، اسپانیا و فرانسه وجود دارد. قابل ذکر است که هزینه­ تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی تفاوت چندانی با دیگر کشورها ندارد.

یک راه حل معقول برای کاهش هزینه دانشگاه پزشکی ترکیه استفاده از بروسیه های متنوعی است که در این کشور برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است، می باشد.

دندانپرشکی ترکیه 2021 :

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور میتونه فرصت بسیار خوبی رو برای متقاضیانی به همراه داشته باشد که در صدد تحصیل خارج از ایران هستند.شما به راحتی می توانید بدون آزمون ورودی و با دارا بودن شرایطی به تحصیلات خود در این رشته در ترکیه ادامه دهید.

باید عنوان نماییم که هر ساله بیشتر از ۲۰۰۰۰ هزار دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف جهان برای ورود به دانشگاه های ترکیه با هم رقابت می کنند. این در حالی است که ظرفیت اعلام شده برای اتباع خارجی در دانشگاه های ترکیه ۴۰۰۰ هزار نفر می باشد.

اگر به آمارهایی که وزارت علوم کشور ترکیه اعلام کند نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که سالانه به طور میانگین حدود ۳۰۰۰ ایرانی داوطلب تحصیل در ترکیه هستند که از بین آنها نیز بیشترین آمار درخواست کنندگان مربوط به تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه می باشد.

هزینه دندانپزشکی ترکیه 2021 :

برای دانشجویان کل امتیازهایی که دریافت می کنند در دوره های نظری و عملی باید به امتیاز 300 برسد. افراد باید نسبت آموزش های بالینی را تکمیل کنند. به عبارت دیگر دانشجو باید هر یک ترم 30 امتیاز کسب کند و این امکان را برای خودش به وجود آورد که هر یک امتیاز معادل 30 ساعت فعالیت کردن می باشد.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه عبارت است از:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه خاورمیانه آنکارا

انتخاب کشور ترکیه برای ادامه تحصیل در در سال 2021 مزایای زیادی به همراه دارد. وجود 6 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران، فعالیت و کار هنگام تحصیل، هزینه تحصیل و زندگی مناسب و مطلوب، هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به طور متوسط 1000$ تا 2000$ (دلار آمریکا) به مدت یک سال، امکانات رفاهی، آموزشی، کتابخانه ای، تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه در سطح بالا، خوابگاه های تمیز و مناسب با هزینه های پایین و هزینه خوراک و پوشاک ارزان تر از ایران همچنین به دانشجویان بن تخفیف 50% برای حمل و نقل داده می شود. به صورت کلی زندگی دانشجویی در این کشور به مدت یک ماه تقریبا 150$ تا 300$ (دلار آمریکا) می باشد. در سالهای اخیر اخذ پذیرش در دانشگاه هایی که قابل تائید وزارت بهداشت هم نیستند افزایش پیدا کرده است.

شهریه ها و هزینه زندگی در دانشگاه های ترکیه نسبت به سایر دانشگاه های کشورهای اروپایی نسبتا مقرون به صرفه است. هزینه های زندگی در ترکیه به شرح زیر می باشد:

پارامتر هزینه میزان هزینه به لیر
هزینه سکونت در این کشور TRY200 تا TRY250
هرینه خوابگاه دانشجویی TRY350 تا TRY500
هزینه خوراک و پوشاک TRY250 تا TRY300
هزینه دانشکده پزشکی با احتساب 25% بورسیه تحصیلی TRY49500
هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه TRY66000
هزینه دانشکده پزشکی TRY105500
برخی رشته های دیگر TRY76000

دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه باید این نکته را هم درنظر بگیرن که علاوه بر سبک زندگی، محل اقامت یا شهر محل سکونت در ترکیه نیز بر هزینه های زندگی آنها در کشور ترکیه تاثیر گذار داره.

تحصیل مهندسی در ترکیه

تحصیل مهندسی در ترکیه ، بصورت کلی با آموزش اصول علمی، فراگیری روشها و فناوری های جدید، نحوه حل مشکلات مهندسی و دوره های کارآموزی حین تحصیل همراه است. در طول دوره های مهندسی ترکیه نحوه انجام تحقیقات علمی به دانشجویان آموزش داده می شود و در نهایت برای فارغ التحصیلی باید، مقاله تحقیقی مهندسی ارائه شود. با اینکه پزشکی و دندانپزشکی پر مخاطب ترین رشته ها برای تحصیل در ترکیه است، اما اگر مهندسی رویای شماست، خوب است بدانید حقوق مهندسان در ترکیه 4 برابر قانون کار این کشور است.

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه با توجه به دولتی و خصوصی بودن دانشگاه، ارائه کورس به ترکی و انگلیسی و سبک زندگی دانشجویی شما متفاوت خواهد بود. بطور قطع این هزینه ها در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی کمتر و مقرون به صرفه تر است. تحصیل در یک دانشگاه دولتی به زبان ترکی بسیار ارزان خواهد بود، در حالیکه تحصیل در دانشگاه های خصوصی امکانات فوق العاده تحصیلی به شما ارائه می دهد. استفاده از خوابگاه دانشگاه و بوفه های دانشگاهی که وعده های غذایی گرم ارائه می دهند باعث کم شدن خیلی از هزینه ها می شود. هزینه کلی زندگی هر فرد در ترکیه، با احتساب اسکان، خوراک، حمل ونقل و… بطور معمول ماهانه بین 200 تا 400 دلار می شود. جدول ذیل هزینه های حدودی برای تحصیل در دوره های لیسانس مهندسی را نشان می دهد.

دانشگاه دولتی( ترکی) 300 تا 800 دلار
دانشگاه دولتی ( انگلیسی) 500 تا 1800 دلار
دانشگاه خصوصی( ترکی) 5000 تا 20000 دلار
دانشگاه خصوصی( انگلیسی) 5000 تا 20000 دلار

شهریه سالانه رشته های مهندسی در 20 دانشگاه برتر ترکیه که در سال 2020-2021 در رتبه بندی های بالای جهانی قرار دارند:

دانشگاه و رنکینگ شهریه دانشگاه و رنکینگ شهریه
دانشگاه کوچ (رنک 1 QS) 19500 دلار دانشگاه سابانجی (رنک 2 QS) 18235 دلار
دانشگاه بیلکنت (رنک 3 QS) 13560 دلار دانشگاه فنی خاورمیانه (رنک 4 QS) 3324 لیر
دانشگاه بغازچی (رنک 5 QS) 9900 لیر دانشگاه آنکارا (رنک 7 QS) 1500 یورو
دانشگاه اوزیین (رتبه 7 THE) 12000 دلار دانشگاه آبانت ایزت بایسال (رتبه 11 THE) 4000 لیر
دانشگاه آکدنیز (رتبه 12 THE) 7172 لیر دانشگاه آتاتورک (رتبه 14 THE) 4000 لیر
دانشگاه آتیلیم (رتبه 15 THE) 9165 دلار دانشگاه باشکنت (رتبه 16 THE) 65000 لیر
دانشگاه باهچه شهیر (رتبه 17 THE) 7900 دلار دانشگاه ارجیس (رتبه 20 THE) 3400 لیر
دانشگاه چوکوروا (رتبه 19 THE) 3323 لیر دانشگاه 9 ایلول (رتبه 20 THE) 6600 لیر
دانشگاه عثمان قاضی (رتبه 22 THE) 10000 لیر دانشگاه قاضی آنکارا (رتبه 23 THE) 4585 لیر
دانشگاه حاجت تپه (رتبه 3 THE) 9171 لیر دانشگاه فنی استانبول (رتبه 6 QS) 12000 لیر

 

برای ثبت نام هر کدام از دانشگاه های ترکیه و کلاس های امادگی آزمون یوس در ایران با شماره های زیر تماس بگیرید

موسسه گاما

09190192081

07733532938

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *